Posted by IN / 0 responses

Çocuklar Geleceğimiz

20 Haziran 2017

Dünyada çocuk işçiliğinin yanlış olduğunu, çocuk çalıştırmanın dünyamıza en büyük tehditlerinden bir tanesi olduğunu her fırsatta YFY olarak dile getiririz. Dünyamıza yön verenler insanlardır, ve insanlar çocuk yaşında doğru eğitilmezlerse, genellikle dünyayı bir kaosa sürüklemekten başka kararlar vermezler. Bunun örnekleri sayısızca mevcuttur.

Bu nedenle YFY olarak bir çok projemizi çocukları konu alarak projeler hayat geçirmiştir. Geçen sene “Hayatta Kalma Savaşı – Nepal” belgeselinde Nepal halkının çocukların eğitmenin kutsal olduğunu vurgulamıştık. Şimdi “Bütün Çocuklar Çikolata Sever” adlı yeni uzun metraj sinema film projemizle, çocuk işçiliğine ışık tutacak, bir Fildişi Sahilli çocuğun mutluluğa giden yolculuğunu anlatayacağız. Dünyamızın kaderi dünyanın tüm çocuklarımızın doğru eğitimine bağlı, bu nedenle YFY olarak üzerimize düşen ne görev varsa, yerine getirmeye kararlıyız.

*Fotoğraflar “Hayatta Kalma Savaşı – Nepal” belgeselini çekerken sırasında çekilmiştir.

 

Aşağıda 12.06.2016’da Milliyet Gazetesinin çocuk işçiliği mücadele günü için yazılan haber mevcut:

M Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) yetkilisi Corinne Vargha, “Dünyadaki Çocuk İşçiler 2015” raporu hakkında bilgi verdi. Vargha, düşük gelirli ülkelerde çocukların yaklaşık yüzde 30’unun 15 yaşında çalışmaya başladığına ve 5 ila 14 yaş grubu arasında dünya genelinde 120 milyon çocuk işçi bulunduğuna dikkati çekti.

Yaşları 15 ila 17 arasında değişen 47,5 milyon çocuğun ise tehlikeli işlerde çalıştığını ifade eden Vargha, çocuk işçi sayısındaki azalmanın bu yaş grubununu etkilemediğini söyledi.

ILO yetkilisi Azfar Khan de çocuk işçilerin sayısının yaklaşık 78 milyon ile en fazla Asya-Pasifik bölgesinde olduğunu, Asya Pasifik bölgesini, 59 milyon çocuk işçiyle Sahraaltı Afrika bölgesinin izlediğini belirtti.

Khan, çocuk işçilerin en çok tarım sektöründe çalıştırıldığını ifade etti.

500 BİN ÇOCUK ASKER 

Satyarthi, dünya genelinde yaklaşık 500 bin çocuğun militan gruplarca asker olarak kullandığına dikkati çekerek, Suriye, Irak, Afganistan, Nijerya gibi ülkelerde çocukların okullarından, evlerinden kaçırılarak silah kullanmaya zorlandığını belirtti. ILO’nun raporuna göre çocuk işçilerin sayısı 2010 yılında 246 milyon civarındaydı, şimdiyse dünya genelinde 168 milyon çocuk işçi olduğu tahmin ediliyor.